Na co zwracać uwagę przy wynajmie auta

Na co zwracać uwagę przy wynajmie auta?

Bardzo popularne staje się wypożyczanie samochodu, zwłaszcza przez osoby mieszkające w dużych miastach. W takiej sytuacji zazwyczaj własne auto nie jest niezbędne, a koszty jego utrzymania przewyższają zalety wynikające z jego zakupu. Tym bardziej, że bywa potrzeby sporadycznie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie auta, ale na co zwrócić uwagę?

Wynajmujesz auto? Przeczytaj umowę

Przed otrzymaniem kluczyków do wynajętego w wypożyczalni auta, między stronami podpisywana jest umowa. Umowa może zawierać wytyczne, których nieprzestrzeganie będzie skutkować dodatkowymi opłatami. Znajdować się tam mogą również konkretne ograniczenia i zakazy, których bezsprzecznie należy przestrzegać. Wynajmując auto, przeczytajmy dokładnie całą umowę, aby zaoszczędzić sobie później nerwów.

Po wynajęciu auta sprawdź jego stan techniczny

Usterka auta, zwłaszcza w czasie dłuższej trasy, to bardzo nieprzyjemna sytuacja. Pewnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć przykrych zdarzeń losowych, ale jeśli samochód, który nam zaproponowano, nie odpala za pierwszym razem, stan opon nie do końca wygląda na właściwy, a przednia szyba jest pęknięta, to lepiej poprośmy o inne auto. Sprawdźmy też czy światła i mechanizmy auta działają poprawnie.

Oczywiście tak skrajne przypadki nie zdarzają się w renomowanych wypożyczalniach, ale zawsze przyjrzyjmy się samochodowi, który wynajmujemy. Warto też sprawdzić stan karoserii – ewentualne rysy i wgniecenia zgłośmy pracownikowi wypożyczalni, aby przy zwrocie auta nie posądzono nas o jego uszkodzenie.

Sprawdź koszty wynajmu auta

W umowie lub jej załącznikach powinna być informacja o kosztach wynajmu i ewentualnych dodatkowych opłatach. Najczęściej obejmują one przekroczenie limitu kilometrów, zużycia paliwa lub stażu kierowcy. Sprawdźmy również czy wynajmowane auto jest odpowiednio ubezpieczone. Wypożyczając samochód, bierzemy za niego pełną odpowiedzialność, dlatego warto dopytać o zakres OC i AC oraz Assistance.

Funkcjonalność wynajmowanego auta

Dobierzmy samochód do naszych potrzeb. Jeśli wybieramy się w podróż, sprawdźmy czy auto ma dostatecznie duży bagażnik, czy fotele są wygodne. Jeśli wybieramy się na rodzinną przejażdżkę z dziećmi zadbajmy o auto z fotelikami. W przypadku, gdy wiemy, że będziemy jeździć głównie po mieście, zdecydujmy się na nisko litrażowego hatchbacka, aby nie mieć problemów z parkowaniem. W okresie zimowym zapytajmy o łańcuchy na opony, zaś latem przyda się sprawna klimatyzacja.

auto na rodzinny wyjazd
Jakie auto wybrać na rodzinny wyjazd?
PREVIOUS POST
Jazda autem w obcym mieście - wskazówki
Jazda autem w obcym mieście – wskazówki
NEXT POST