jak bezpiecznie podróżować samochodem

Jak bezpiecznie podróżować samochodem?

Samochód to najpopularniejszy środek transportu. Na drogach można spotkać wiele różnych rodzajów aut o przeróżnym przeznaczeniu, konstrukcji i ładowności. Wielu kierowców nierzadko przemierza jednorazowo kilkuset kilometrowe trasy, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo w czasie podróży samochodem.

Bezpieczna podróż: sprawny samochód

Nienaganny stan techniczny prowadzonego przez nas auta to bardzo ważny element bezpiecznej podróży. Obowiązkowe badania techniczne pojazdu to nie tylko wymóg prawny, ale też przejaw zdrowego rozsądku. Samochód, jak każda rzecz, w czasie eksploatacji zużywa się, a niewielka usterka zmienić się w poważną awarię doprowadzić do tragedii. Z tego względu warto na bieżąco sprawdzać stan techniczny samochodu, zwłaszcza przed dłuższą trasą. Skontroluj wszystkie światła i systemy w samochodzie. Każdy czynnik mogący świadczyć o awarii silnika lub pozostałych układów, należy jak najszybciej skonsultować z mechanikiem.

Bezpieczna podróż: polisa ubezpieczeniowa

Niestety, nawet samochód, którego stan techniczny został zweryfikowany, może ulec awarii w trasie. Pęknięta uszczelka, przebita opona, usterka komputera pokładowego – tego nie można przewidzieć. Koniecznie zadbaj więc ubezpieczenie samochodu, najlepiej z dobrą polisą assistance. Dzięki temu, w przypadku niespodziewanej przygody w trasie, ubezpieczyciel zapewni szybką interwencję i auto zastępcze.

Bezpieczna podróż: przestrzeganie przepisów

Zachowanie przepisów drogowych bezsprzecznie poprawia bezpieczeństwo podróży samochodem. Przestrzeganie ograniczeń prędkości, znajomość zasad pierwszeństwa, stosowanie się do nakazów, zakazów i ostrzeżeń widniejących na znakach drogowych, ma realne przełożenie na bezpieczeństwo na drodze. Jeśli dodamy do tego wysoką kulturę jazdy, ograniczymy ryzyko zagrożenia w trasie do absolutnego minimum. Zachowanie trzeźwości, odłożenie telefonu na bok i dostosowanie stylu jazdy do warunków atmosferycznych ‒ o tym wszystkim obowiązkowo musimy pamiętać.

Podróż autem – o czym jeszcze pamiętać?

W trasie zadbaj o komfort jazdy, zwłaszcza przy dłuższych dystansach. Odpowiednio ustaw fotel, lusterka i kierownicę. Postaraj się wypocząć przed jazdą. W przypadku dłuższej trasy zadbaj o postoje, a w razie potrzeby także o nocleg. Pij wodę, regularnie, ale w rozsądnych ilościach. Nie przejadaj się przed i w czasie jazdy. W upalne dni najlepiej włącz klimatyzację, by uchronić się przed udarem. W mroźne dni włącz ogrzewanie. Staraj się jeździć za dnia, gdy widoczność jest najlepsza, gdyż po zmierzchu, gdy ruch na drogach jest mniejszy, wiele zwierząt wychodzi na jezdnię, co grozi wypadkiem.

wypożyczenie auta na wyjazd za granicę
Wypożyczenie auta na wyjazd za granicę
PREVIOUS POST
mercedes sprinter
Wynajem busów dostawczych
NEXT POST