Jak prawidłowo używać klimatyzacji samochodowej?

Jak prawidłowo używać klimatyzacji samochodowej?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez klimatyzacji samochodowej. Podróż jest znacznie przyjemniejsza, gdy nie jesteśmy skazani na temperatury panujące na dworze. Aby jednak korzystanie z tego udogodnienia było bezpieczne dla naszego zdrowia, należy o klimatyzację odpowiednio dbać. Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji samochodowej, aby używanie jej było komfortowe i nie szkodziło naszemu zdrowiu? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej dla zdrowia i komfortu

W upalne dni doceniamy klimatyzację za to, że pomaga nam poradzić sobie z wysokimi temperaturami podczas podróży. Pamiętajmy jednak, że wraz z chłodnym powietrzem, które trafia do kabiny pasażera, pojawia się również wilgoć. Takie warunki to idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych pleśni i grzybów. Dlatego bardzo ważne jest, aby raz do roku zadbać o profesjonalne wyczyszczenie całego układu wentylacji, łącznie z parownikiem. Niezbędna jest również regularna wymiana filtrów. Nie czekajmy, aż w samochodzie pojawi się nieprzyjemny zapach. Zadbajmy o naszą klimatyzację profilaktycznie, a będziemy mogli każdego dnia podróżować w komfortowych warunkach, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej

Odgrzybianie klimatyzacji powinno stać się dla nas nawykiem. Jeżeli o to nie zadbamy, szybko poczujemy nieprzyjemne konsekwencje. W układzie chłodniczym mogą się jednak pojawić usterki, które nie od razu dadzą o sobie znać. Dlatego konieczne jest regularne serwisowanie klimatyzacji. Oddając samochód w ręce profesjonalistów, upewnimy się, czy filtry są w odpowiednim stanie oraz czy czynnik chłodniczy nie wymaga już wymiany. Uwagę należy zwrócić również na stan chłodnicy, w której mogą pojawić się nieszczelności, zakłócające pracę całego układu.

Klimatyzacja samochodowa a zasada pięciu minut

Poza regularnym sprawdzaniem stanu klimatyzacji w serwisie, możemy zadbać też o jej prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Warto znać zasadę pięciu minut, według której powinniśmy wyłączyć klimatyzację pięć minut przed zgaszeniem silnika. Zostawiając jednocześnie uruchomiony nawiew, pozwalamy, by wilgoć choć częściowo wydostała się z układu przed końcem podróży. W ten sposób zmniejszamy ryzyko pojawienia się w układzie pleśni.

Wpływ klimatyzacji samochodowej na zdrowie

Używając klimatyzacji w samochodzie, należy zachować umiar. Pamiętajmy, że po wejściu do nagrzanego pojazdu, trzeba go najpierw dobrze wywietrzyć, Dopiero po pozbyciu się gorącego powietrza, uruchamiamy klimatyzację. By nie narazić się na szok termiczny, temperaturę w aucie powinniśmy ustawić o zaledwie o kilka stopni niższą niż na zewnątrz, a jej obniżanie musi odbywać się stopniowo. Korzystając z klimatyzacji, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Dzięki temu nie zaszkodzimy naszemu zdrowiu, a klimatyzacja na dłużej zachowa sprawność.

o czym pamietac podróżując nocą
Podróżowanie nocą – o czym pamiętać?
PREVIOUS POST
Wskazówki do bezpiecznej jazdy
Wskazówki do bezpiecznej jazdy
NEXT POST