Podróżowanie nocą samochodem bywa męczące, natomiast istnieje spore grono kierowców, którzy uwielbiają jeździć autem tuż po zmroku. W nocy ruch jest nieco mniejszy, więc bardzo często jazda jest płynniejsza i można pokonać długą trasę sprawniej niż w ciągu dnia. Co istotne, należy jednak pamiętać o tym, że jazda nocą nie może być tylko płynniejsza, ale musi być również bezpieczna. O czym zatem pamiętać, wybierając się o tej porze w podróż? Zachęcamy do lektury.
Jazda nocą – miejsca nieoświetlone
Choć to w ciągu dnia dochodzi do największej liczby wypadków, dlatego, że ruch jest sporo większy niż po zmroku, nocą, w miejscach nieoświetlonych, również może dojść do niespodziewanej kolizji lub też poważniejszego wypadku.
Brak oświetlenia jest jednym z głównych czynników wpływających niekorzystnie na bezpieczeństwo jazdy w godzinach nocnych. Podróż jest przede wszystkim trudniejsza, dlatego warto zadbać o dobre oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Reflektory muszą być czyste i wypolerowane, dobrze jest mieć również sprawne wycieraczki w przypadku, gdyby wystąpiły opady deszczu, które dodatkowo pogarszają widoczność.
„Długie” światła
„Długie” światła to potoczna nazwa popularnych świateł drogowych, które można włączyć tuż po zmroku w momencie, gdy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a także, gdy poruszamy się drogą poza terenem zabudowanym. Mimo iż rzeczywiście dzięki nim widać na drodze nieco więcej, reflektory te mogą oślepiać nie tylko kierowców, ale także pieszych. Dlatego warto używać ich z rozwagą i przede wszystkim wtedy, gdy podróżujemy ze zmniejszoną prędkością, nieoświetloną drogą boczną.
Warto także pamiętać o tym, aby mieć odpowiednio ustawione światła mijania, ponieważ mogą one stać się przyczyną oślepienia kierowców, nawet tych, którzy jadą przed nami. Taka sytuacja może doprowadzić do kolizji.
Senność za kierownicą
Kierowcy, prowadzący samochód nocą, narażeni są w dużo większym stopniu na senność. Dlatego decydując się na nocną podróż, warto zadbać o higienę snu. Gdy natomiast podczas jazdy poczujesz znużenie i zmęczenie, należy zatrzymać się na najbliższej stacji benzynowej lub też w hotelu i zdecydować się przespać przynajmniej kilka godzin.
Dostosowanie prędkości
Nocą nieco trudniej jest ocenić prędkość, warto zatem obserwować drogę przed sobą, by sprawdzić, czy kilkaset metrów przed naszym samochodem nie znajdują się jakieś przeszkody. Podobnie jest, gdy przed autem porusza się inny pojazd. Należy zredukować prędkość i dokładnie sprawdzać jego światła stopu, by przez przypadek nie najechać na jego tył.
Warto też pamiętać, że według przepisów Prawa o ruchu drogowym, od 21.06.2021 roku w obszarze zabudowanym w godzinach od 23 do 5 rano obowiązuje prędkość do 50 km/h, a w strefie zamieszkania dopuszczalną prędkością pozostaje 20 km/h.
Podróżując nocą, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu. Pojazd powinien mieć dobrze ustawione światła mijania, a także sprawne reflektory. Ponadto, siadając za kierownicą w godzinach wieczornych, należy być wypoczętym, w innym wypadku rozsądniej jest przełożyć podróż. Co więcej, warto pamiętać, że nocą widoczność jest dużo gorsza, dlatego należy zredukować odpowiednio prędkość. Według nowelizacji przepisów Prawa o ruchu drogowym, nocą w obszarze zabudowanym można poruszać się wyłącznie do 60 km/h.