Wskazówki do bezpiecznej jazdy

Wskazówki do bezpiecznej jazdy

Posiadanie samochodu i uprawnień do jego prowadzenia pozwala na szybkie przemieszczanie się i daje nam niezależność od komunikacji publicznej. Niektórym wydaje się, że synonimem bezpiecznej jazdy samochodem jest unikanie mandatów. Nic bardziej mylnego! Aby prowadząc auto, nie zaszkodzić sobie ani innym uczestnikom ruchu drogowego, warto zastosować się do kilku cennych wskazówek do bezpiecznej jazdy.

Piłeś alkohol? Nie jedź!

Pierwszą zasadą, niestety często ignorowaną przez kierowców, jest absolutny zakaz kierowania samochodem po spożyciu alkoholu. Już niewielkie jego ilości w organizmie wystarczą, by znacznie obniżył się poziom naszej koncentracji oraz zdolności motoryczne. Wsiadając za kierownicę po choćby najmniejszej ilości alkoholu, narażamy bezpieczeństwo swoje i innych.

Dostosuj prędkość do warunków jazdy

Na drogach, jak wiadomo, obowiązują różne dopuszczalne prędkości. Stosowanie się jednak do przepisów o ruchu drogowym to jedno. Należy jednak pamiętać, aby podczas jazdy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Ważnym kryterium, do którego powinniśmy dopasować prędkość, są warunki panujące na drodze. Śliska lub nierówna nawierzchnia, mgła czy silny wiatr mogą negatywnie wpłynąć na nasz poziom panowania nad samochodem. Dlatego nigdy nie ignorujmy niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz słabego stanu drogi.

Przygotowanie samochodu

Kiedy wsiadamy do samochodu, musimy pamiętać o właściwym ustawieniu lusterek, fotela oraz kierownicy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy jednym samochodem jeździ na zmianę kilku kierowców. Oczywiście zarówno osoba kierująca pojazdem, jak i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy. Trzeba też zadbać o zabezpieczenie wszelkich przewożonych przedmiotów. W razie wypadku bowiem nawet niepozorna butelka z wodą może stanowić śmiertelne zagrożenie.

 

Płyny eksploatacyjne i opony

Aby zminimalizować ryzyko awarii w trakcie jazdy, trzeba regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn do chłodnicy czy do spryskiwaczy, wymagają co jakiś czas wymiany, a w razie potrzeby uzupełnienia. By zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, musimy pamiętać także o wymianie opon, tak, aby były one dopasowane do pory roku i panujących w związku z tym warunków na drodze.

Zasada ograniczonego zaufania

Podejmując decyzję o kierowaniu pojazdem, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za inne osoby obecne na drodze. Musimy pamiętać, że inni kierowcy mogą popełnić błąd i to na nas spoczywa obowiązek, by uważnie obserwować inne pojazdy i zachować wzmożoną czujność. Nie możemy zakładać, że każdy kierowca zawsze zachowa zdrowy rozsądek czy będzie przestrzegał przepisów. Jeśli ważna jest dla nas bezpieczna jazda samochodem, dbajmy o stan techniczny pojazdu, podczas podróży skupmy się w pełni na drodze i pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego.

Jak prawidłowo używać klimatyzacji samochodowej?
Jak prawidłowo używać klimatyzacji samochodowej?
PREVIOUS POST
auto na rodzinny wyjazd
Jakie auto wybrać na rodzinny wyjazd?
NEXT POST