mercedes sprinter

Wynajem busów dostawczych

Transport towarów, które nie mieszczą się w bagażniku auta osobowego, wymaga zastosowania większego pojazdu. W takiej sytuacji niezastąpione okazują się busy dostawcze. Biorąc pod uwagę, że przeciętny kierowca rzadko przewozi towar wielkogabarytowy, zakup takiego auta jest mało praktyczny. Gdy pojawi się taka potrzeba, możemy wynająć busa dostawczego.

Bus dostawczy – co to?

Samochód dostawczy to pojazd silnikowy z nadwoziem skonstruowanym w taki sposób, aby pomieścić w nim jak największy ładunek. Celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, kosztem miejsca przeznaczonego dla pasażerów. Wyróżniamy kilka rodzajów samochodów dostawczych w zależności od nadwozia:

  • furgonowe – busy,
  • skrzyniowe,
  • pickupy,
  • pojazdy specjalne – np. z chłodnią.

Bus dostawczy to samochód z nadwoziem furgonowym, najczęściej z miejscem dla dwóch-trzech osób, gdzie reszta wozu stanowi część bagażową, z tylnymi drzwiami i bocznymi.

Busy dostawcze – zastosowanie

Przewóz towarów o dużych gabarytach, nietypowych kształtach lub większej ilości towaru o małych gabarytach, to zadanie dla busów dostawczych. To bardzo popularny środek transportu, stosowany przy przeprowadzkach. Dzięki swoim wymiarom, busy dostawcze są na tyle pojemne, że umożliwiają załadowanie do nich mebli oraz dość małe, aby swobodnie nimi zaparkować na parkingu przed nowym lokum. Samochody tego typu świetnie sprawdzają się jako wozy dostawcze oraz pojazdy kurierskie.

Kto może prowadzić bus dostawczy?

Busy dostawcze to auta, które nie przekraczają 3,5 t dopuszczalnej masy własnej. Dzięki temu mogą być prowadzone przez posiadaczy prawa jazdy kat. B. Oznacza to, że każdy, kto ma uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, może prowadzić bus dostawczy. Oczywiście, jest to większy pojazd od przeciętnej osobówki i ma wyłącznie boczne lusterka, ale doświadczony kierowca poradzi sobie równie dobrze, jak z samochodem osobowym.

Bus dostawczy – kiedy wynająć?

Jeśli prowadzisz firmę transportową, flota busów dostawczych to podstawowe narzędzie. Jednak, jeśli dopiero zaczynasz działalność, warto byś rozważył wynajem takiego busa. Koszt wynajmu długoterminowego jest o niewiele wyższy od kosztów samej eksploatacji, zatem na start wypożyczenie busa to korzystne rozwiązanie. Inną sytuacją, gdy warto wynająć bus dostawczy, jest jednorazowa konieczność przewiezienia większego ładunku, np. przeprowadzka do nowego mieszkania. Koszt wynajęcia busa na cały dzień jest taki sam jak godzina pracy profesjonalnej firmy przeprowadzonej. Jeśli masz do przewiezienia niewiele mebli, to korzystniej jest wynająć bus dostawczy, załadować go dobytkiem ze starego mieszkania i przewieźć na miejsce.

jak bezpiecznie podróżować samochodem
Jak bezpiecznie podróżować samochodem?
PREVIOUS POST
planowanie podróży autem z dzieckiem
Jak zaplanować podróż z dzieckiem?
NEXT POST